„Dziady” i „Zaduszki”. Co mają ze sobą wspólnego oba święta?

„Dziady” i „Zaduszki”. Co mają ze sobą wspólnego oba święta?

23 października 2021 Wyłączono przez Zdzisława Czerny

   Już niedługo Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki.  Oba te święta mają po około 1000 lat oraz wypadają po sobie kolejno  1 i 2 listopada ale ich etymologia jest zupełnie inna.

   Dzień wszystkich Świętych wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej natomiast Dzień Zaduszny powstały na bazie święta pogańskiego – Dziadów.  Był to ludowy zwyczaj obchodzony dwa razy w roku, wiosną i jesienią i właśnie jesienne dziady obchodzone z nocy 31 października na 1 listopada dały podwaliny dzisiejszym Zaduszkom. Wierzono, że podczas Dziadów przybywają dusze zmarłych błądzące po ziemi, dusze które nie mogą zaznać wiecznego spokoju. Aby im pomóc oświetlano im drogę rozpalając w tym celu ogniska. To właśnie z tego zwyczaju wziął się zwyczaj palenia na grobach zniczy. 
 
   Według starych, słowiańskich tradycji odwiedzających ziemię zmarłych trzeba było ugościć. Dzięki temu byli oni zadowoleni i szczęśliwi, a co za tym idzie przychylni ludziom, właśnie dlatego wystawiano im przed domami lub na grobach jedzenie i picie. 

Na terenach Polski tradycja Dziadów niemal zupełnie zanikła a wyparły ją Zaduszki jednak na Ukrainie, Rosji czy  Białorusi wciąż kultywuje się dawne zwyczaje i ceremonie.

Jeśli chcesz wiedzieć co czeka Cię w najbliższym czasie, zamów INDYWIDUALNY HOROSKOP , stworzony specjalnie dla Ciebie. (kliknij TUTAJ)